خانه آنچه والدین باید بدانند روانشناسی آثار مخرب مقايسه كردن كودكان
آثار مخرب مقايسه كردن كودكان مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط مدیر سایت ( محسن ربیعی)   
یکشنبه, 19 اردیبهشت 1395 ساعت 04:08

مقایسه کردن کودک با سایر دوستان وی یا کودکان اقوام و حتی خواهر و برادرهایش، کمکی به فرزند شما نمی‌کند، بلکه بر عکس می‌تواند اثرات منفی بر رفتار وی داشته باشد.

مقایسه، اعتماد به نفس آن‌ها را به شدت خدشه‌دار کرده و باعث می‌شود احساس حقارت کنند. با وجود این، بسیاری از والدین وقتی می‌بینند فرزندشان به خوبی بچه‌های دیگر نیست، دست از مقایسه‌ کردن نمی‌کشند و مدام کودک‌شان را با کودکان دیگر در کفه ترازوی سنجش و مقایسه قرار می‌دهند.

برای رهایی از این رفتار غلط، کافی است به خود بقبولانید که فرزند شما، موجودی مستقل و آزاد است که راه رشد و شیوه زندگی خودش را دارد و خواهد داشت. بعضی‌ها، این اصل را همان روزی که روی صفحه مانیتور سونوگرافی، جنسیت کودک‌شان معلوم می‌شود، می‌پذیرند. این کودک قرار نیست همه خواسته‌های شما را موبه‌مو اجرا کند؛ همان‌طور که شما، خواسته‌های والدین‌تان را موبه‌مو انجام ندادید. بنابراین با این رفتار و حرکت، با دست خود به فرزندتان آسیب نرسانید.

در زیر به دلایل مهمی اشاره می‌کنیم که به شما نشان می‌دهند، مقایسه کردن کودکان با یکدیگر، کار درستی نیست و چه عواقبی می‌تواند در پی داشته باشد.

▪ زمینه‌ساز دروغ‌گویی کودکان

انتظار و توقع بیش‌از حد از کودکان و مقایسه آن‌ها با دوستان و همسالان در زمینه‌های گوناگون، یکی از علت‌های دروغ‌گویی محسوب می‌شود. والدینی که انتظارات بیش‌از حد توان و استعداد کودکان داشته باشند و آنان را زیر فشار قرار دهند، کودکان را وادار به دروغ‌گویی می‌کنند. والدین باید توجه داشته باشند که مقایسه کردن بچه‌ها در هر سنی کار غلطی است که سبب خودکم‌بینی کودک شده و سرخوردگی ایجاد می‌کند؛ و این باعث می‌شود کودک برای فرار از مقایسه شدن، در حقیقت از والدینش فرار کند.

▪ باعث خشم کودک می‌شود

مقایسه‌های مستقیم، باعث عصبانی شدن بچه‌ها می‌شود. وقتی برایشان مشخص می‌شود که به اندازه کافی خوب نیستند، نه‌تنها حس تلخ و ناراحتی نسبت به شما پیدا می‌کنند بلکه نسبت به آن خواهر و برادر یا دوست هم، همین حس ناراحتی و عصبانیت در آن‌ها ایجاد می‌شود.

▪ باعث خودخواهی می‌شود

برعکس این مقایسه‌ها هم همین‌طور است. عاقلانه است که فرزندتان را به طریق مثبت هم با دیگران مقایسه نکنید.

دوست دارید فرزندتان طوری بزرگ شود که تصور کند از بقیه آدم‌ها برتر است؟ تحسین کردن بچه‌ها کار خوبی است؛ اما باید مراقب باشید که به طور مداوم به آن‌ها نگویید که از بقیه بچه‌ها بهتر و بالاتر هستند. اگر بخواهید آن‌ها را خودخواه و متکبر بار بیاورید، هیچ لطفی در حق‌شان نکرده‌اید. مقایسه کردن فرزندتان با دیگران، تصویری منفی از خودش به او می‌دهد. پدر یا مادر بودن، یک مسابقه نیست و لازم نیست به بقیه والدین نشان دهید که فرزندتان چقدر بهتر از بقیه است.

 

مهد قرآن