بگذار کودکی کند مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط مدیر سایت ( محسن ربیعی)   
یکشنبه, 19 اردیبهشت 1395 ساعت 04:05

شاید بچه‌هایی را دیده باشید که حرف‌های بزرگانه می‌زنند، مثل یک نوجوان رفتار می‌کنند و با این‌که از سن و سال‌شان انتظار نمی‌رود، هزار و یک مهارت بزرگ‌سالانه را دارند...

اگر جزو والدینی هستید که با دیدن چنین بچه‌هایی، دل‌تان غش می‌رود یا به حال پدر و مادر این کودک فهیم غبطه می‌خورید، لازم است در عقاید خود تجدیدنظر کنید.

حذف مراحل رشد روانی کودک، برای بزرگ‌سالان اگرچه مایه‌ی مباهات است؛ اما برای خود بچه‌ها، چالش‌های زیادی را به همراه دارد. در واقع بچه‌هایی که زودتر از سن‌شان پیش می‌روند، همان‌هایی هستند که در آینده، بزرگ‌ترین مشکلات و درگیری‌های روحی را تجربه می‌کنند.

«کود‌‌کی کرد‌‌ن»، «شاد‌‌ی و بازی کرد‌‌ن» و از همه مهم‌تر «اشتباه کردن»، حکم آجرهایی را دارند که ذره ذره شخصیت فرزند شما را می‌سازند. وقتی این آجرها را حذف کنید، انگار دیواری گچی ساخته‌اید که خیلی زود بالا می‌رود؛ اما نه ثبات دارد، نه قابل اعتماد است و نه کارکرد درستی خواهد داشت. یک بزرگ‌سال بالنده، کسی است که کودکی کاملی داشته است. به او اجازه آزمون و خطا داده شده، اجازه داشته است اشتباه حرف بزند و بچگانه فکر کند و با هم‌سالانش دمخور باشد.

کودکی کردن به شخصیت بچه‌ها عمق می‌دهد. آن‌ها را سازگار و خلّاق بار می‌آورد و بهترین روش برای درونی کردن اعتقادات در آن‌ها است. از آن مهم‌تر، کودکی کردن باعث سلامت بخش عاطفی وجود کودک می‌شود. کودکی که به وقتش کودکی کرده، احساسات خود را بهتر می‌شناسد، نسبت به دیگران همدلی بیشتری دارد و بیشتر به عواطف انسانی واقف است.

اگر می‌خواهید فرزندتان دوران کودکی خود را با سلامت بیشتری بگذراند:

▪ فرصت تعامل با هم‌سالانش را فراهم کنید.

دقت داشته باشید که در جمع دوستان کود‌ک‌تان، شخص نوجوانی حضور نداشته باشد. در کودکی بچه‌ها به دلیل تمایل زیادی که به بزرگ شدن دارند، سعی می‌کنند از نوجوان‌ها الگوبرداری کنند. مانند آن‌ها بپوشند و دغدغه‌هایی شبیه آن‌ها داشته باشند. پس مراقب جمع دوستان کودک‌تان باشید.

▪ علاقه‌مندی‌هایتان را به کودک تحمیل نکنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید فرزندتان کل دیوان حافظ را از بر کند و با معنی و تفسیر بخواند! شاید فرزندتان ظرفیت هوشی این کار را نیز داشته باشد؛ اما این‌ها به معنی آن نیست که فرزندتان را از دنیای کودکانه‌اش دور کرده و به حافظ خواندن مجبور کنید.

▪ مراقب واکنش‌های خود به رفتار بزرگانه فرزندتان باشید.

بچه‌ها با تشویق شدن، در کارشان مصمم‌تر می‌شوند. اگر جایی دیدید که از حال و هوای کودکی‌اش فاصله گرفته، سعی کنید با تشویق بیشتر او را در این رفتار تثبیت نکنید.

▪ کودک‌تان را همه‌فن حریف بار نیاورید.

اجازه دهید، کودک آزمون و خطا کند و شخصیت و علاقه‌مندی‌های خودش را بشناسد.

 

مهد قرآن