خانه آنچه والدین باید بدانند نکات تربیتی با بچه‌ها عادلانه رفتار کنید
با بچه‌ها عادلانه رفتار کنید مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط مدیر سایت ( محسن ربیعی)   
یکشنبه, 19 اردیبهشت 1395 ساعت 04:03

رسول‌خدا صلی‌الله‌‌علیه‌وآله‌وسلم در مسجد نشسته بودند و با یاران خود سخن می‌گفتند. در همین هنگام پسربچه‌ای وارد مسجد شد. پدر آن کودک نیز در گوشه‌ای از مسجد نشسته بود و به سخنان حضرت محمد صلی‌الله‌‌علیه‌وآله‌وسلم گوش می‌کرد. کودک نگاهی به بابای خود انداخت و به سوی او رفت. پدر هم لبخندی زد و مهربانانه دستی بر سر کودک خود کشید، سپس او را روی زانوی راست خود نشاند و به ادامه‌ی سخنان پیامبر‌ صلی‌الله‌‌علیه‌وآله‌وسلم گوش کرد.

اندکی بعد، دختر کوچک آن مرد نیز وارد مسجد شد. او هم از لابه لای جمعیت عبور کرد و خودش را به پدرش رساند. پدر بر سر دختر کوچکش نیز با مهربانی دستی کشید، اما به جای این‌که او را هم مثل پسرش، روی زانو بنشاند، روی زمین نشاند.

پیامبر صلی‌الله‌‌علیه‌وآله‌وسلم که رفتار آن مرد را زیر نظر داشتند، به او اعتراض کردند. پدر آن دو کودک یا باید هر دو فرزندش را بر زمین می‌نشاند یا هردو را روی پای خود قرار می‌داد. او یکی را روی پایش جا داده بود. این کارِ او نوعی بی‌عدالتی بود. بچه‌ها از بی‌عدالتی پدر و مادر خیلی ناراحت می‌شوند؛ البته دخترها که دل نازک‌ترند، از این بی‌عدالتی‌ها بیشتر غمگین می‌گردند. آن مرد، پسرش را بغل کرده بود و دخترش را بر زمین نشانده بود. حضرت محمد‌ صلی‌الله‌‌علیه‌وآله‌وسلم به او فرمودند: «چرا این دختر را روی زانوی دیگرت ننشاندی؟»

آن مرد، خیلی زود فهمید که چه اشتباهی کرده است. اشتباه خود را جبران کرد و دخترش را هم روی آن یکی زانویش نشاند. دخترک خیلی خوشحال شد که او هم در آغوش پدر جای گرفته است.

پیامبر صلی‌الله‌‌علیه‌وآله‌وسلم به آن مرد فرمودند: «الان، عدالت را برقرار کردی.»

بیشتر بخوان، بهتر بدان

٭ پدر و مادری نباید بین بچه‌هایشان فرق بگذارند. آن‌ها باید با فرزندان خود عاقلانه رفتار کنند. حتی اگر در دل‌شان هم یکی از بچه‌ها را بیشتر دوست دارند، نباید طوری رفتار کنند که بقیه‌ی بچه‌ها ناراحت بشوند. رسول خدا‌ صلی‌الله‌‌علیه‌وآله‌وسلم در این‌باره فرموده‌اند: «در هدیه دادن، میان فرزندان‌تان عادلانه رفتار کنید.» آن حضرت در حدیث دیگری فرموده‌اند: «خدا دوست دارد میان فرزندان‌تان عدالت داشته باشید حتی در بوسیدن آن‌ها.»

٭ در زمان پیامبراکرم صلی‌الله‌‌علیه‌وآله‌وسلم ، مردی یکی از دو کودک خود را بوسید، اما دیگری را نبوسید. رسول خدا او را سرزنش کردند و فرمودند: «چرا بین این دو عادلانه رفتار نکردی؟»

٭ یکی از یاران پیامبر، بشیر نام داشت. روزی وی نزد پیامبراکرم صلی‌الله‌‌علیه‌وآله‌وسلم آمد و گفت: ای رسول‌خدا! من می‌خواهم مقداری از مال و ثروت خود را به فلان پسرم بدهم. پیامبر صلی‌الله‌‌علیه‌وآله‌وسلم پرسیدند: «آیا به دیگر فرزندانت نیز مثل این مال را بخشیده‌ای؟» بشیر گفت: نه! رسول‌خدا صلی‌الله‌‌علیه‌وآله‌وسلم او را از این اقدام ناعادلانه بازداشتند و فرمودند: «از خدا بترسید و بین فرزندان خود عادلانه رفتار کنید.»

منبع: کتاب پیامبر صلی‌الله‌‌علیه‌وآله‌وسلم و قصه‌هایش

نوشته‌ی حجة‌الاسلام والمسلمین غلامرضا حیدری ابهری

 

مهد قرآن