خانه آنچه والدین باید بدانند پزشک خانواده چه‌طور با سینوزیت کنار بیاییم؟
چه‌طور با سینوزیت کنار بیاییم؟ مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط مدیر سایت ( محسن ربیعی)   
سه شنبه, 17 آذر 1394 ساعت 07:32

سینوس‌ها فضاهای خالی درون استخوان پشتِ بینی در معرض عفونت به‌وسیله انواع میکروارگانیسم‌ها هستند. در شرایط معمول، سلول‌هایی مویی که در این بافت پوششی قرار دارند، ترشحات مخاطی را به طرف بیرون از سینوس‌ها می‌رانند و در نهایت این ترشحات از راه منافذ کوچکی در حفره‌ی بینی تخلیه می‌شوند.

سینوزیت در واقع وقتی شروع می‌شود که این سیستم تخلیه‌ی ترشحات مختل می‌شود که معمولاً ناشی از تورم به علت التهاب ناشی عفونت یا آلرژی است. افزایش تولید ترشحات مخاطی در سینوس و انسداد راه خروجی آن‌ها باعث می‌شود سینوس از این ترشحات پُر شود.

در این وضعیت، محیطی عالی برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌شود و رشد بیش‌از حد آن‌ها باعث ایجاد عفونت و به دنبال پاسخ التهابی دستگاه ایمنی می‌گردد. نتیجه ایجاد تورم پوشش داخلی سینوس است که به سردرد و درد صورت می‌انجامد؛ تجمع ترشحات مخاطی باعث ایجاد احتقان و گرفتگی بینی می‌شود؛ و هجوم سلول‌های سفید خون که برای مبارزه با باکتری‌ها به محل آمده‌اند، باعث غلیظ ‌شدن ترشحات مخاطی و زرد یا سبز شدن آن‌ها می‌شود.

علائم ابتدایی سینوزیت ممکن است شبیه سرماخوردگی معمولی باشد و بعد علائم تشدید شود. ممکن است دچار خستگی، سرفه، اختلال حس بویایی، پری و فشار در صورت و گوش‌ها و سردرد شوید و ترشحات غلیظ مخاطی، بینی‌تان را ببندند.

گاهی مبتلایان به سینوزیت، فوری نزد دکتر می‌روند تا آنتی‌بیوتیک دریافت کنند، اما اکنون می‌دانیم که این کار معمولاً اتلاف وقت است. در اغلب موارد، سینوزیت مربوط به عفونت‌های ویروسی است که آنتی‌بیوتیک‌ها بر آن‌ها تأثیری ندارند. معقولانه‌ترین کار در این موارد، انجام اقدامات ساده‌ای برای تسکین علائم است تا خود بدن در اغلب موارد عفونت را برطرف کند.

یک بازبینی پژوهش‌ها درباره سینوزیت‌ها نشان داده است که 80 درصد از افراد مبتلا به سینوزیت در طول دو هفته بدون دریافت آنتی‌بیوتیک بهبود پیدا می‌کنند. برخلاف تصور عمومی که آنتی‌بیوتیک‌ها را درمانی جادویی در این موارد می‌پندارد، اغلب بیماران بدون تجویز آنتی‌بیوتیک، بهبود پیدا می‌کنند.

▪ کارهایی برای تسکین دادن سینوزیت

٭ شست‌وشو با آب‌نمک می‌تواند بسیار تسکین‌دهنده باشد. راحت‌ترین گزینه برای انجام این کار اسپری‌های آماده برای بینی است. اسپری کردن مکرر آب‌نمک به درون بینی و بالا کشیدن بینی به‌طور ملایم می‌توانند به شل شدن ترشحات مخاطی کمک کند.

٭ داروهای ضداحتقان به‌صورت اسپری بینی یا قرص را می‌توانید برای کاهش گرفتگی بینی استفاده کنید؛ در هر روز بیشتر از دو دوز در هر سوراخ بینی استفاده نکنید و حداکثر تا 5 روز از این دارو استفاده کنید.

٭ قرص‌های ضداحتقان؛ اشکال متفاوتی از این قرص‌ها وجود دارد. عارضه جانبی شایع این قرص‌ها عصبی شدن خفیف است و اگر فشارخون بالای کنترل نشده یا مشکل قلبی دارید، نباید از این قرص‌ها استفاده کنید.

٭ مسکن‌ها؛ داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن، ناپروکسن یا آسپیرین علاوه بر تسکین درد، التهاب را کاهش می‌دهند. اما اگر این داروها باعث درد معده شما می‌شوند، نباید آن‌ها را مصرف کنید.

منبع: همشهری آنلاین

 

مهد قرآن