خانه آنچه والدین باید بدانند پزشک خانواده نور تلفن و تبلت، تنظیم ساعت بدن را به‌هم می‌زند
نور تلفن و تبلت، تنظیم ساعت بدن را به‌هم می‌زند مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط مدیر سایت ( محسن ربیعی)   
شنبه, 14 آذر 1394 ساعت 05:25

یکی از متخصصان انگلیسی، از سازندگان تلفن‌های هوشمند و تبلت خواسته تا مسئولیت بیشتری به خرج دهند و امکانی را فراهم کنند که این وسایل شب‌ها به صورت خودکار وارد «وضعیت خواب» شوند و نور کمتری از خود ساطع کنند.


به گزارش ایسنا، به گفته پروفسور «پل گرینگراس»، نور این وسایل در شب باعث به‌هم خوردن تنظیم ساعت بدن می‌شود و افراد را دچار مشکلات بی‌خوابی می‌کند.

وقتی هوا تاریک می‌شود، بدن هورمون ملاتونین، معروف به هورمون خواب ترشح می‌کند که باعث می‌شود افراد به خواب بروند. اما طول موج‌های خاصی به خصوص نور طیف آبی-سبز می‌تواند این سیستم را مختل کنند. پروفسور گرینگراس یکی از متخصصانی بوده که درباره تأثیر نور این وسایل بر خواب افراد مطالعه کرده است.

نتایج این بررسی نشان داد که روال فعلی در تولید تلفن‌های هوشمند و تبلت‌های جدید، این است که این وسایل بزرگ‌تر و پرنورتر و با کنتراست بیشتر باشند و بیشتر نور آبی ساطع کنند.

پروفسور گرینگراس در این رابطه گفت: این وسایل برای استفاده در روز عالی هستند؛ اما برای شب بسیار مضرند.

به گفته این متخصص انگلیسی، یافته‌های موجود دلالت بر این می‌کنند که این وسایل هنگام شب می‌توانند به خواب رفتن را تا یک ساعت به تأخیر بیندازند.

پروفسور گرینگراس می‌گوید: اکنون اپلیکیشن‌هایی برای کاهش نور آبی-سبز این وسایل طراحی شده و نرم‌افزارهایی مثل f.lux نیز می‌تواند به طور خودکار این طیف نور را فیلتر کنند.

او از سازندگان تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ خواست تا چنین امکانی را در محصولات خود تعبیه کنند و از همه مهم‌تر این‌که چنین قابلیتی به طور خودکار فراهم باشد. بردن تلفن یا تبلت به رختخواب روز به روز رایج‌تر می‌شود.

 

مهد قرآن