خانه آنچه والدین باید بدانند نکات تربیتی چگونه کودکان را کتاب‌خوان کنيم؟
چگونه کودکان را کتاب‌خوان کنيم؟ مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط مدیر سایت ( محسن ربیعی)   
پنجشنبه, 10 بهمن 1392 ساعت 06:06نتایج تحقیقات نشان داده‌اند توانایـی یادگیری و صحبت‌کردن کودکانی که از سنین کم برایشان کتاب خوانده شده، بیشتر اســــت. در ادامه بـا برخی راه‌های علاقه‌منـد‌کردن کودکان زیر 2 سال به کتاب و مطالعه آشنا شوید.


٭ 6مـــــــــــــــاهگـــــی: شیرخواران در این سن دیدن چهره‌ها به‌خصوص چهره بچه‌ها را دوست دارند. در این دوران صدای والدین توجه کودک را به خود جلب می‌کند و باعث افزایش مهارت‌های شناختی و رشد فکری او می‌شود. از آنجا که شیرخواران شیفته شنیدن صداهای تکراری و آشنا هستند، می‌توانید برای آنها نثری مشخص را به کرات بخوانید. چون کودک دوست دارد صدای مهربان شما را بشنود.

٭ 12-6 ماهگی:‌ در این سن کودک کم‌کم روی صفحه کتابی که جلوی او قرار می‌دهید، تمرکز می‌کند. کتاب‌هایی را برای فرزندتان انتخاب کنید که در هر صفحه یک عکس بسیار ساده و چند کلمه نوشته داشته باشند. کودکان 12-6 ماهه سعی می‌كنند ارتباط تصویر و داستان ساده کتاب را دریابند، بنابراین دنبال کتاب‌هایی باشید که تصاویر مرتبطی با داستانشان دارند و حواس کودک را تحریک می‌کنند. فرزندتان را تشویق کنید کتاب را ورق بزند تا مهارت‌های حرکتی ظریف در او تقویت شوند. اگر کتاب را مچاله می‌کند یا...، وسواس به خرج ندهید. هنگام خواندن کتاب، تعامل بیشتری با فرزندتان داشته باشید، به عکس کتاب اشاره کنید و مثلا بگویید: «این دماغ نی‌نیه، مال تو کو؟...ایناهاش!» بچه‌ها از ارتباط‌دادن داستان و خودشان لذت می‌برند.

٭ 18-12 ماهگی: کتاب برای کودک یک‌ساله مفهوم عمیق‌تری دارد و او را با مفاهیم و تضادها آشنا می‌كند. او درمی‌یابد كه بلند و کوتاه، کوچک و بزرگ، بالاو پایین و...یعنی چه؟ داستان کمک می‌کند کودک خود و دنیا را بهتر بشناسد. در این سن کودک لغت‌های بیشتری را بلد است، بنابراین داستان را بهتر متوجه می‌شود و به این ترتیب مهارت‌ زبانی‌اش تکامل می‌یابد. در همین سن است که کودک یاد می‌گیرد کتاب باید بخشی از دنیای خارج از خانه او هم باشد. می‌توانید با هم به کتابخانه بروید و کتاب بگیرید، و هنگامی که سوار خودرو هستید، کتابی دستش بدهید تا سرگرم شود، حتی می‌توانید کتاب‌های پلاستیکی او را به حمام هم ببرید.

٭ 24-18 ماهگی: در این سن کودک حس استقلال دارد و کتابش را هر جای خانه با خود می‌برد و با صدای بلند برای خودش و اسباب‌ بازی‌هایش داستان می‌خواند. گاهی کودک،‌ جانوران تصویر کتاب را نشان می‌دهد و صدایشان را تقلید می‌کند. از این به بعد، سلیقه کودک در انتخاب کتاب بیشتر مشخص می‌شود و می‌توانید کتاب‌هایی با داستان‌های بلندتر و متن بیشتری در هر صفحه برایش تهیه کنید. خودتان هم پا به پای او در داستان پیش بروید، نظرهایش را تصدیق یا رد کنید و به پرسش‌‌های کنجکاوانه‌اش جواب دهید یا با طرح پرسش‌هایی درباره داستان، ذهن او را پویاتر كنید. حتی می‌توانید بچه‌های همسن‌ خود او را کنارش بنشانید و برای آن‌ها گروهی کتاب بخوانید.

منبع: هفته‌نامه سلامت

 

مهد قرآن